Co wiedzieć o neuropatii małej włókna

Co wiedzieć o neuropatii małej włókna

Mała neuropatia z włókna występuje w wyniku uszkodzenia małych włókien układu nerwowego obwodowego. Te małe włókna wykrywają ból, ciepło i swędzenie w skórze. Regulują również funkcje autonomiczne układu sercowo -naczyniowego i przewodu pokarmowego.

Uszkodzenie obwodowego układu nerwowego rhino gold gel opinie, które wpływają na małe włókna, może powodować spalanie bólu lub mrowienia, które zaczynają się od stóp i postępują w górę nóg do reszty ciała.

Mała neuropatia błonnika może czasem sygnalizować, że osoba ma leżące u podstaw stan zdrowia, takie jak cukrzyca lub choroba autoimmunologiczna.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i objawach małego włókna Neuropatia, a także sposób, w jaki lekarze diagnozują i leczą ten stan.

Osoba doświadczająca bólu stóp i dłoni jest najczęstszym wczesnym objawem neuropatii małej włókna. Jednak ten stan może również zmniejszyć zdolność organizmu do odczuwania bólu w skoncentrowanym obszarze i temperaturze sensownej.

W miarę postępu choroby ludzie mogą zauważać objawy w kolanach, nogach i ramionach.

Inne objawy neuropatii małej błonnika obejmują:

 • Uczucie mrowienia lub kłucia
 • Nadwrażliwość na zmiany dotyku i temperatury
 • drętwienie stóp, nóg lub dolnego żołądka
 • Problemy z kontrolą pęcherza
 • Dysfunkcja seksualna
 • Nadmierne lub rzadkie pocenie się
 • Odbieranie skóry
 • suche oczy i jamy usta
 • Bardzo niskie ciśnienie krwi, które może powodować omdlenie
 • Szybkie lub nieregularne bicie serca

Objawy małych Neuropatia błonnika może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Ludzie często doświadczają łagodnych objawów, które mogą pozostać niezauważone we wczesnych etapach. Z czasem objawy zwykle pogarszają się i przechodzą do innych obszarów ciała.

Leczenie

Leczenie neuropatii małej błonnika różni się w zależności od przyczyny podstawowej. Ludzie mogą zauważyć, że objawy neuropatii poprawiają się lub rozwiążą całkowicie, gdy radzą sobie lub otrzymują leczenie podstaw leżących u podstaw.

W przypadku osób z cukrzycą lub innymi zaburzeniami metabolicznymi oznacza to zarządzanie poziomem cukru we krwi, utrzymanie umiarkowanej masy ciała i jedzenie zdrowej, zrównoważonej diety.

Regularne ćwiczenia i rzucenie palenia mogą pomóc w wyleczeniu zwężonych naczyń krwionośnych, które dostarczają niezbędne składniki odżywcze do nerwów.

Lekarze mogą przepisywać leki immunosupresyjne w leczeniu osób z chorobami autoimmunologicznymi. Leki te tłumią aktywność immunologiczną w organizmie i zmniejszają stan zapalny.

Inne opcje leczenia mogą pomóc w zmniejszeniu bólu z powodu neuropatii małej błonnika. Mogą one obejmować:

 • Leki przeciwdziałające antysiadacie
 • Lidokainy Cremy and Patches
 • Narkotyki lub opioidowe leki przeciwbólowe

powoduje, że ludzie często rozwijają neuropatię małą błonnikową z powodu leżącego u podstaw stanu zdrowia, takiego jak cukrzyca. Według jednego badania do 50% osób, które mają przedcukrzycę lub cukrzycę, również rozwija się niewielka neuropatia włókien.

National Institutes for Health (NIH) zauważa, że ​​mutacje w genach SCN9A i SCN10A mogą powodować neuropatię małą włóknem. Geny te zawierają instrukcje tworzenia kanałów sodowych, których komórki używają do wytwarzania i przesyłania sygnałów elektrycznych.

Przykłady schorzeń, które mogą powodować neuropatię małą włóknem, obejmują:

 • Zaburzenia metaboliczne i hormonalne
 • Choroba celiakii
 • Sjogren’s Zespół
 • Pierwotna układowa amyloidoza
 • Rodzinna amyloidoza
 • Choroba Fabry’ego

Inne przyczyny obejmują:

 • Niedobór witaminy B-12
 • Zaburzenie spożywania alkoholu
 • Ekspozycja na chemioterapię
 • Urazy fizyczne
 • Używanie narkotyków nielegalnych lub na receptę

Lekarz może zdiagnozować osobę z idiopatyczną neuropatią małej włókna, jeśli nie zidentyfikuje przyczyny podstawowej. W badaniu z 2018 r. Z 921 osób z małą neuropatią włókien badacze stwierdzili, że 53% uczestników nie miało powiązanych stanów.

Diagnoza

Lekarze stosują szeroki zakres badań medycznych przy diagnozowaniu neuropatii małej włókien. Rozpoczną proces diagnostyczny od przeglądu historii medycznej danej osoby i przeprowadzenia egzaminu fizycznego.

Lekarz może zadawać pytania dotyczące historii medycznej rodziny oraz wszelkich obecnych lub poprzednich schorzeń, które mogą wyjaśniać objawy.

Wielu lekarzy uważa biopsje skóry za „złoty standard” test zdiagnozowania neuropatii małej błonnika. Biopsja skóry to minimalnie inwazyjna procedura, w której lekarz pobiera kilka małych próbek skóry do analizy laboratoryjnej.

Technik lub patolog zbada próbki skóry pod mikroskopem. Lekarz może zdiagnozować neuropatię małą włóknem, jeśli próbki mają mniej małych włókien nerwowych niż zdrowa skóra.

W niektórych przypadkach lekarz może również przeprowadzić test przewodzenia nerwu, elektromiografię lub jedno i drugie. Chociaż lekarze nie mogą jednoznacznie zdiagnozować neuropatię małej błonnika za pomocą tych testów, mogą ich użyć do wykluczenia innych neuropatii obwodowych i zaburzeń mięśni.

W razie potrzeby lekarze mogą stosować testy laboratoryjne, aby sprawdzić krew lub mocz danej osoby pod kątem objawów nietolerancji glukozy, dysfunkcji układu odpornościowego, niedoborów witamin oraz problemów z wątrobą lub nerkami.

perspektywy oraz perspektywy i Postęp

Badania opublikowane w 2021 r. Sugerują, że neuropatia małej włókna jest rzadka, ale więcej osób otrzymuje diagnozę.

Autorzy stwierdzają, że większość osób z diagnozą nie rozwija poważnych zaburzeń neurologicznych lub niepełnosprawności, ale wiele z nich ma inne warunki, takie jak cukrzyca, zespół Sjögrena i toczeń.

Niektóre z tych warunków, znane jako współistniejące, mogą zwiększyć ryzyko problemów sercowo -naczyniowych. To z kolei może wpłynąć na ogólny zdrowie i długość życia osoby.

vs. Fibromialgia

Lekarze mogą mieć trudności z odróżnieniem fibromialgii od neuropatii małej błonnika. W 2021 r. Niektóre badania sugerowały następujące podobieństwa i różnice:

Neuropatia małego włókna Podobne objawy rozpowszechniona depresja bólowa rozpowszechniona pączkowata pączowość

Objawy potencjalnie specyficzne dla każdego stanu Bardziej intensywne, charejne bóle lub bólu lub bólu lub bólu lub bólu. Sensacjonowanie kłuć, które są wrażliwe na touchowe oczy, usta lub oba zmierzone wzorce pocenia się we włosach kolorredukowanych skóry lub paznokcie na feetchanges w doświadczeniu temperatury w częściach ciała bolesne bólu głowy z szuchem

Strata lub dysfunkcja małych włókien nerwowych między warstwami skóry Problemy z centralnym przetwarzaniem bólu Inne warunki, które zwykle występują obok występowania Cukrzyca i inne aspekty zaburzenia zaburzenia metabolicznego w zespole neurotoksynsjögrena Zaburzenie stresu pourazowego Choroba poręczowo -szkieletowa

Podsumowanie

Neuropatia małej błonnika jest rodzajem neuropatii obwodowej, która wpływa na małe włókna nerwowe w skórze.

Ten stan zwykle powoduje nieprzyjemne uczucie mrowienia lub spalanie bólu w stopach. Jednak osoby z niewielką neuropatią błonnika mogą mieć zmniejszoną wrażliwość na ciepło i niektóre rodzaje bólu.

Chociaż objawy neuropatii małej włókna zwykle zaczynają się w stopach osoby, mogą również wpływać na nogi, ręce, ramiona i tułów.

Ludzie mogą rozwinąć niewielką neuropatię z włókien z powodu uszkodzenia nerwów z innego leżącego u podstaw chorobowego, takiego jak cukrzyca, choroba autoimmunologiczna lub uraz.

Zabiegi zależą od przyczyny podstawowej. W większości przypadków zarządzanie leżącym u podstaw stanu zdrowia może złagodzić objawy neuropatii małej włókien.

 • Neurologia/Neuroscience
 • Ból/znieczulenie

medyczne medyczne Dzisiejsze wiadomości mają ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents